PRODEJNA
HOME PAGE
O FIRME
PAJENI
TAVIDLA-PASTY
CINY-TYCE (BLOKY)
ODSAVACKY CINU
POVRCHOVA MONTAZ
ANTISTATIKA
VYROBA DESEK PS
PORADENSTVI
SITOTISK
STROJE A ZARIZENI
LUPY - MIKROSKOPY
KRYCI PASKY
KRYCI OLEJE
LAKY
PINZETY-KLESTE
REFERENCE
OBJEDNÁVKY
MAPA
 
 TAVIDLA 
Tři základní typy tavidel
  
1) Korozivní nebo anorganická tavidla vytvořená z anorganických kyselin nebo solí. Anorganických kyseliny se používá hlavně na kovové slitiny a nerezové oceli, které je obtížné pájet. (Nepoužívají se na elektronické sestavy). Jako představitel je např. MTL-125.
Korozivní tavidla mohou poškodit ostatní části sestavy, pokud se nepoužívají pečlivě. Měla by být použita šetrně, aby se vyhnulo korozi a poškození, jakékoliv residium by mělo být ihned odstraněno (vymyto).
  
2) Meziproduktová nebo organická tavidla jsou obecně jemně korozivní organické kyseliny a sloučeniny, jako např. kyselina citronová, kyselina fantarová apod... Použití organického tavidla vyžaduje jistá teplotní omezení a krátkou dobu pájení, aby se předešlo rozkladu tavidla. Prováděná teplotní omezení tavidla jsou řízena, zbytky tavidla mohou být snadno odstraněny pomocí destilované nebo měkké vody. Většina korozivních tavidel jsou vodorozpustná a sestavu nepoškodí, jestliže se okamžitě odstraní (omyjí).
  
3) Nekorozivní nebo kalafunová tavidla se skládají z kalafunové báze (základu), která obsahuje aktivní přísadu kyselinu abietovou aktivní pouze, když je kalafuna v roztaveném stavu  - při cca 127°C a udržuje účinnost do cca 300°C před začátkem zuhelňování a rozkládání. Nekorozivní tavidla se nejčastěji používají v elektrotechnickém průmyslu vzhledem ke své netečnosti (jsou nekorozivní a nevodivá) při vychládání.
Nejefektivnější na odstraňování residuí z těchto tavidel jsou chlorovaná rozpouštědla, jako např. běžný odstraňovač skvrn nebo polární rozpouštědlová směs.
a) Vodní tavidlo s bílou kalafunou (R) je nejbezpečnější a nejjemnější tavidlo, účinné pouze na vysoce pájitelné kovy jako zlato a stříbro a na velmi čisté povrchy. Zbytky R-tavidla jsou všeobecně nechávány na pájeném materiálu s žádnou hrozbou koroze. Avšak mohou být odstraňovány účinně pomocí chlorovaného rozpouštědla 1,1,1 trichloretanolu. Tavící schopnost R-tavidla může být zlepšena přidáním malého množství polární chlorované chemikálie, která z něho potom vytváří RMA-tavidlo.
  
b) Jemně aktivované kalafunové tavidlo (RMA) zkracuje dobu smáčení (srovnatelné s R-tavidly) při pájení do zlata, stříbra a čisté mědi. Jsou nekorozivní a nevodivá a mohou být ponechána na sestavě, až na kritické aplikace (např. vesmírné a vojenské aplikace). Zbytky tavidla mohou být odstraněny pomocí směsi polárních a nepolárních rozpouštědel, jako např. alkoholu smíšeného s 1,1,1 trichloretanem.
  
c) Aktivovaná kalafunová tavidla (RA) jsou nejsilnější a nejaktivnější z kalafunových tavidel. RA-tavidla se používají na pájení takových kovů, jako např. zlato.
Zbytky RA-tavidla by měly být odstraňovány pomocí směsi polární-nepolární rozpouštědlo, jako např. izopropanol (alkohol) a 1,1,1 trichloretanol (pro aplikace s vysokou spolehlivostí). Prosím všimněte si, že existují "speciální tavidla", formulovaná pro obtížně pájitelné aplikace, včetně hliníku a berylia. Obě tato tavidla jsou vysoce korozivní. Metody pájení, které dosahují stejného či lepšího efektu jsou založeny na principu ultrazvukového pájení.

TAVIDLA 


foto2sm.jpg
  • PAA15 Pastové tavidlo RMA 7 (10 g), z Anglie, mírně aktivovaná kalafuna
  • PAS03 Pastové tavidlo RMA-04 HV (10 g), z Německa, mírně aktivovaná kalafuna, o něco silnější
  • PAE01 Pastové tavidlo TACFLUX 007 (10 g), z USA (INDIUM - CORPORATION), medové barvy a konzistence
 
 PASTY 
Pro využití v eletrotechnickém průmyslu zůstávají neotřeseny na prvním místě eutektické slitiny Sn63Pb37, které jsou ve světě ve velké míře zpracovávány v interní atmosféře (ve vacuu) z důvodu lepší zpracovatelnosti a nezanedbatelných úspor elektrické energie, potřebných pro ohřev velkokapacitních van u HAL a průmyslových pájecích vln u spotřebitele.
  
Co jsou to pastové pájky?
Pastové pájky jsou viskózní směsi práškové pájky, pastového tavidla a technologických přísad. Podle účelu použití jsou vyráběny v různých kombinacích velikosti prachových částic (Mesh), typu tavidla (F-SW 24, F-SW 26, F-SW 32, ...), poměru kovové složky a tavidla v pastové pájce tak, aby bylo dosaženo optima jejich technologických vlastností.
  
Obecně platí, že obsah tavidla u past převyšuje 10-ti násobek obsahu tavidla (vč. glycerinu), např. než je tomu u trubičkových pájek. Nová řada trubičkových pájek s tavidlem L 3 pro SMT montáž pracuje s tavidlem o obsahu kolem 1%.
  
Legování
Proces legování vyžaduje přidávání stopových (jedinečných) prvků do pájky, aby se dosáhlo jistého účinku (zvýšení pevnosti, smáčitelnosti, profesionálního vzhledu - lesklosti, např. přidáním Ag, Bi, atd.)
  
Legura
  • Antimon (Sb) - zlepšuje smáčení a zvyšuje pevnost. 
  • Arsen (As) - používá se ke zlepšení struktury pájky. 
  • Bismut (Bi) - používán v tavitelných slitinách ke snížení bodu tavení, ale také dělá pájku lesklejší. 
  • Kadmium (Cd) - byl používán do 80-tých let v tavitelných slitinách na zvýšení pevnosti a snížení bodu tavení. (Dnes zakázaná legura z hlediska zdravotního). 
  • Křemík (Si) - přidáván do zlata, hliníku ke zlepšení smáčivosti a snížení bodu tavení. 
  • Stříbro (Ag) - zlepšuje pevnost, únavové a čistící vlastnosti. 
  • Zinek (Zn) - používá se v pájkách pro hliník. 
  • Indium (In) - speciální přísada firmy Indium Corporation USA, odstraňující např. vyluhování, praskání, a j., upravuje čistící vlastnosti.
PASTY

foto4sm.jpg
  • PEA03 ALPHA RMA 390 DHD 85-2-40 Dispens. (30 g), z Anglie, pájecí pasta Sn62Pb36Ag2 SMT 
  • PESO4 STANNOL RMA 86-3-400 Dispens. (25 g), z Německa, pájecí pasta Sn62PbAg2
  • PEC05 COBAR EUROPE BV Dispens. (30g), z Holandska, pájecí pasta SW62-325-GT
  
Široká škála pájecích past, balení: 25 g, 75 g, 500 g, 1 kg
legování: 2% Ag; 3,5 % Ag, ...
Správná volba síta závisí na použitém čísle pasty /velikost zrn/ ve vztahu na požadované množství nánosu pasty na desku PS.
  
Další pasty jsou pro nanášení sítotiskem a fosforbronzovou šablonou chráněnou vrstvou Ni pro stěrkový způsob nanášení.
Jsou definovány posledním dvojčíslím:
40 - dispenze
50 - sítotisk
90 - šablona
což je velikost kuliček prachových zrn a to odpovídá: pro dispenzi musí být co nejmenší, aby prolezly otvorem dispens. hrotu a např. u šablony mohou být relativně největší, tvorba tzv. "komínkového efektu", dále jen rozdílným podílem tavidla: u dispens. typů až 50 %, u ostatních méně.
 

Přehled norem u tavidel

Typ drátu u Cookson: FT-2002 FLUITIN AS SMT FLUITIN 1535 FLUITIN 1532 RS7 MI
Normy:
DIN 8511 synt. prysk. F-SW 32 F-SW 32 F-SW 26 F-SW 26 F-SW 26
ISO 12224 2.2.3 1.1.3 1.1.3 1.1.2 1.1.2 1.1.2
J-Std 004 ORL 0 ROL 0 ROM 0 ROL 1 ROM 1 ROM 1
IPC-SF 818 L3C L3CN M3CN L2CN M3CH M3CN
Typ drátu u Cookson: Aquacore HK 2 (oplachové dráty)
Normy:
ISO 12224 2.1.2 2.1.2
J-Std 004 ORH 1 ORH 1
IPC-SF 818 H3C
Ceníky Vám, pokud o ně projevíte zájem, rádi zašleme poštou, včetně prospektů.

Tyto pasty jsou již pro Vás připraveny v našem skladu v Mníšku u Liberce, k okamžitému dodání. Objednat lze pro účely dispenze i větší balení v kelímcích a to v balení po 250 g, 500 g a 1000 g.
 

Erescom SMT v. o. s.
Mníšek 258, 463 31 Chrastava (provozovna)
Tel./Fax: 485 146 695
IČ: 14865831
DIČ: CZ14865831

e-mail: erescomsmt@volny.cz